Keten Tohumnn Faydaları Zararları: | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Keten Tohumunun Faydaları Zararları:

Keten Tohumunun Faydaları Zararları:

admin     08-06-19     Sağlık     Keten Tohumunun Faydaları Zararları:     1014 Defa Okundu

Keten tohumunun Faydaları Zararları:

Keten tohumu içindeki güçlü besinler, kardiyovasküler hastalıklar,
iltihaplanma, artrit, alerji astım ve diyabet gibi birçok
hastalık ile savaşmaya yardımcı olabilir Keten tohumu,
çeşitli kanser riskini azaltır ve dişilerde üreme
sağlığını iyileştirir. Aynı zamanda göz sağlığını,
cildi ve saçları korumaya yardımcı olur. Peki keten tohumu zayıflatır mı?
İşte keten tohumunun yararları ve zararları.

Keten tohumu küçük, kahverengi veya altın renkli tohumlardır. Bu tohumların
sağlık yararları onları Asya, Amerika ve Afrika’nın geleneksel mutfaklarının
bir parçası haline getirmiştir. Ham haliyle yenilebilirler, ancak
filizlendiklerinde veya yemeklerde kullanmak daha faydalıdır. Vücut,
keten tohumu sayesinde alınan besinleri daha kolay emebilir.Bu tohumların yüksek besin değerleri ve sağlık yararları diğer tahıllar tarafından sunulanlardan sayıca fazla olabilir.

Keten Tohumunun Besin Degeri

Keten tohumu büyük bir diyet lifi ve bitki bazlı protein kaynağıdır. Alfa-linolenik asit, omega-3 yağ asitleri ve lignanlar bakımından zengindirler. Bu tohumlarda bulunan mineraller arasında tiyamin, manganez ve magnezyum bulunur. Bunlar ayrıca zenginbir C vitamini ve B6 kaynağı, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyumdur. Keten tohumu sıfır kolesterol içerir.

Keten Tohumunun Saglığı Faydaları:

Keten tohumunun sağlığınıza ve diyetinizin kalitesini artırabilecek birçok faydaları vardır. Şimdi bazılarına ayrıntılı olarak bakalım Yüksek lif içerir. Keten tohumu kan şekeri seviyesini kontrol altında tuttuğu için birçok diyet programının önemli bir bölümünü oluşturur. Lif varlığından dolayı, mideyi dolu tutar ve fazla kalori alımını önler.

Antioksindan bakımdan zengindir ve kanseri önler.

Keten tohumu içinde, kansere karşı korunmada ve mücadelede ana etken olan antioksidanlar olarak işlev gören bol miktarda fitokimyasal vardır. Ayrıca, vücuttaki hormonları dengeleyen kimyasallara dönüşen zengin bir lignan kaynağıdır. Lignanın üreme sağlığına yardımcı olduğu, menopoz semptomlarını önlediği ve tip-2 diyabetin etkilerini azalttığına dair kanıtlar vardır. Ayrıca, bu tohumlardaki omega-3 yağ asitlerinin, meme, prostat ve kolon kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Kalp Hastalıklarını önler. Keten tohumu, “Fitokimyasallar ve Fitofarmasötikler” e göre iyi bir kaynak olan flavon C-glikoziddir. Bu polifenolik bileşikler, lipid peroksidasyonunu, trombosit agregasyonunu ve kılcal geçirgenliği ve kırılganlığı inhibe ederek, daha düşük bir kardiyovasküler hastalık insidansına yol açar.

Diyabeti Tedavi Eder. Keten tohumu, hem çözünebilir hem de çözünmeyen diyet lifi için zengin bir kaynaktır. Keten tohumu bu özelliği ile diyabeti olan kişilerde normal kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı olur.

Kolesterolü düşürür. Keten tohumu içinde bulunan çözünür lif, uygun gastrointestinal fonksiyonların korunmasında yardımcı olur ve çözünmeyen lif, serum LDL kötü kolesterol seviyelerini düşürerek kalbi sağlıklı tutmada önemli bir rol oynar.

Cilt Bakımı. Keten tohumu yağı sivilce, rosacea ve egzama vakalarında iltihaplı cilt bölgelerini iyileştirebilir. Bu yağın topikal uygulaması güneş yanıklarını etkili bir şekilde tedavi eder.

Saç Bakımı. Keten tohumu yağı kırılgan saçları ve tırnakları tedavi edebilir ve parçalanmasını önleyebilir. Egzamanın neden olduğu tahriş olmuş kafa derisine karşı da etkilidir.

Vitaminler açısından zengindir. Keten tohumu, çoğu B kompleks vitaminleri ve E vitaminin yanı sıra magnezyum, potasyum ve demir gibi mineraller açısından zengindir. Sağlıklı cilt ve kemikler için E vitamini gereklidir. Potasyum sinir sağlığını korur ve demir, kırmızı kan hücrelerinin ve genel metabolizmamızı etkileyen birçok enzimin hayati bir bileşenidir.

protein Kaynağıdır. Keten tohumu yüksek bir temel amino asit indeksine sahip olan ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu proteinlerin günlük alımının çoğunu sağlayan zengin diyet proteinleri kaynağıdır.

Omega-3 zenginidir ve enflamasyonla savaşır. Keten tohumu, sadece balık yağı ile elde edilen, büyük bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega-3 yağ asidi vücuttaki iltihapla savaşan en aktif ajandır. Enflamasyon, kalp hastalıklarının, astımın, alerjilerin, diyabetin ve hatta bazı kanserlerin önde gelen nedenidir. Keten tohumu da nefrit vakalarında böbrek iltihabı oranını azaltmak için tavsiye edilmiştir.

Glütensizdir.Keten tohumu % 100 glutensizdir ve bu nedenle gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olan kişiler tarafından yenilebilir. Bununla birlikte, keten tohumu içeren her ürünün, glutensiz olarak otomatik olarak onaylanmadığını belirtmek önemlidir.

Kilo Verdirir. Bu tohumlar ayrıca kilo vermede de yardımcı olabilir çünkü bunlar lif bakımından zengin ve diğer bazı sağlıklı yağları içerir. Ayrıca metabolizmayı geliştirmeye yardımcı olur, sindirim problemlerini azaltır.

Tansiyon düşürür. Ketem tohumlarındaki omega 3 ve fiber, kan basıncını düşürebilir ve böylece felç, hipertansiyon ve diğer kalp rahatsızlıklarını önleyebilir.

Sindirim.Keten tohumu içinde bitki bazlı lignaların, omega 3’lerin, yağların ve fiberin varlığı, yağlanmayı teşvik eder ve kabızlığı önleyerek vücut sindirimini artırmaya yardımcı olur.

Bağışıklığı Artırır.Keten tohumu içinde bulunan alfa-linolenik asit ve lignalar vücutta bağışıklık tepkisini arttırır ve romatoid artrit, sedef hastalığı ve lupus adı verilen bir otoimmün bozukluk olan enflamatuar hastalıkları önler.

Menopoz belirtilerini azaltır.Keten tohumu içinde bulunan ligandlar, östrojenik özelliklerinden dolayı hormon replasman tedavisine alternatif olarak kullanılabilirler ve böylece menopozdaki kadınlarda menopoz ve artrit semptomlarını azaltırlar.

Göz kurulugunu azaltır.Keten tohumu tüketimi “kuru göz” sendromunu ve ayrıca, omega-3 yağ asitleri gözdeki hasarlı sinirlerin neden olduğu bir göz hastalığı olan maküler dejenerasyon riskini azaltabilir.ögütülerek de tükete bilirsiniz daha etkili oluyor.

Keten Tohumunun Zararları. Keten tohumu ve keten tohumu yağının bazı özellikleri aşırı kullanılması durumunda sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Şişkinlik.Mide rahatsızlığı. Gaz.İshal.Alerji Bazı durumlarda iştahınızı da azaltabilir ve büyük miktarlarda tüketildiğinde anormal hormonal değişikliklere neden Aylinsohbet.com.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!