Susamın faydaları ve zararları: | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Susamın faydaları ve zararları:

Susamın faydaları ve zararları:

admin     12-05-20     Genel, Sağlık     Susamın faydaları ve zararları:     1009 Defa Okundu

Aylinsohbet.com.Susamın faydaları ve zararları:

Bin bir derde deva olduğu bilinen susamın faydaları saymakla bitmez. Besin değeri en yüksek gıda ürünleri arasında yer alan susamın en büyük faydası, yaraların tez kapanmasını sağlamasıdır.

Özellikle Hindistan’da yetişen bitki susamın faydaları saymakla bitmiyor. Susamın faydalarının yanı sıra fazla tüketildiğinde zararları da mevcut. Peki susamın faydaları nelerdir. İşte Susam ile ilgili merak edilenler.

Susam.Asya, avrupa, Anadolu ve özellikle de Hindistan‘da yetişen küçük bir bitki ve bu bitkinin sarımsı tohumlarına verilen isimdir

İçindekiler:

Susamın Faydaları Nelerdir.

Susam Nasıl Kullanılır.

Susam Yağı.

Susamın Zararları.

Susamın Faydaları Nelerdir:

Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum,magnezyum, potasyum mineraller ve B vitaminleri bakımından çok zengindir. Bol miktarda yağ taşıyan bir bitki olup, ağız yoluyla alındığında müshil ilaç etkisi yaratır. Yaralar ve sertlikler üzerine merhem olarak sürüldüğü gibi ilaç yapımında katkı maddesi olarak da kullanılmıştır.

Vücuda enerji verir. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite karşı korur.Antioksidan etkisi bulunur. Kansere karşı koruyucudur.

Susam Nasıl Kullanılır:

Susam tohumları simit ve kurabiyelerin üzerine serpilir ki, bu da hamur işlerine özel bir lezzet verir. Susam ezilerek tahin elde edilir ve tahin helvası pişirilir.

Susam Yağı:

Susam tohumları mekanik olarak ezilerek susam yağı elde edilir. Susam yağı boğaz sertliğine ve öksürüğe karşı çok faydalıdır. Susam yağı, fesleğen suyu ve zeytinyağı ile karıştırılıp kaynatıldığı zaman elde edilen sıvı, saçları kuvvetlendirir.

Ağız yoluyla alındığı veya dıştan merhem gibi sürüldüğü zaman, vücutta kuruluktan meydana gelen burukluğa karşı çok faydalıdır, sert şişlikleri yumuşatır, yüzde ve başta çıkan sivilcelere de çok iyi gelir Susam Zararları

Susam alerjik besinlerden biridir. Avrupa Birliği ülkelerinde ve Kanada’da bünyesinde susam bulunan ürünlerin üzerinde alerji uyarı yazısı mutlaka yer alır. Susam içeriğindeki proteinden dolayı alerjiye neden olabilir. Alerji ya da ailesinde alerjiye eğilimi olan çocukların susam kullanması çok tehlikelidir.

Susam alerji belirtileri: kusma, kaşıntı, öksürük, tıkanıklık, ishal, hapşırık, burun akıntısı .Bu ilk belirtiler susam yedikten 1 saat sonra ortaya çıkar ve 24 saat devam etmektedir. Bu gibi zamanlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Dünya ülkelerinde susam çocukların beslenmesine dahil edilmesi konusunda farklı fikirler yer alır. Örneğin, İngiltere‘de 6 aydan sonra, ABD‘de 8 aylığında çocuğa susam verilir. Genel olarak, 1 yaş altı çocuklara kesinlikle susam verilmesi önerilmez.Aylinsohbet.com.Aylin.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!