AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Mor Lahananın Faydaları Nelerdir Seviyeli Online Sohbet Odaları:

Mor Lahananın Faydaları Nelerdir Seviyeli Online Sohbet Odaları:

admin     01-03-24     Genel, Sağlık     Mor Lahananın Faydaları Nelerdir Seviyeli Online Sohbet Odaları:     144 Defa Okundu

Mor Lahanayı Neden Bolca Tüketmelisiniz:

Mor lahana çok eski devirlerde tüketilen hala günümüzde de sağlıklı beslenme reyonlarında yerini alan bir lahana türüdür. Kat kat yapraklarının her birinde sağlığınız için bulunmaz faydalar barındırır. Akdeniz kökenli olan bu sebze. zayıflamak isteyenden kansere önlem almak isteyenlere kadar etkili olmaktadır. Mor lahana çeşitleri arasında ülkemizde en çok rengi mora yakın olan türü yaygındır.

Mor Lahananın Faydaları:

Göz Sağlığını Korur.

Kalp Dostudur.

Sindirimi Kolaylaştırır.

Kanserli Hücreleri Önler.

Şeker Hastalığının Etkilerini Hafifletir.

Kas ve Kemik Gelişimini Destekler.

Üst Solunum Yolunu Rahatlatır.

Mor lahana ya da diğer adı ile mor lahana. salatadan detoks suyuna kadar lezzetli şekilde kullanılmaktadır. Tükettiğiniz bu sebzeyi daha iyi tanımak için sizlere mor lahana Faydaları gündemini oluşturduk. Mor lahana faydaları nelerdir sorusuna en iyi cevapları aşağıda bulabilirsiniz. Bu sayfa sonunda tabaklarınızı renklendireceğiniz Mor lahana içeren tatlara şahit olabilirsiniz.

Kırmızı Lahana Göz Sağlığını Korur:

Mor lahananın yapısında gözlere zarar verecek UV ışınlarından koruyan maddeler yer alır. Lütein maddesi sayesinde, güneşin zarar veren ışınlarını vücudunuzdan uzaklaştırır. Güçlü ve sağlıklı gözlere sahip olmak için Mor  lahanayı mutfağınızda sıkça tüketmeniz önerilir.

Kalp Dostudur. Mor lahananın faydası ne olabilir diyorsanız cevaplardan biri olan kalp dostu olmasını aklınızda tutmak için capcanlı rengine odaklanarak kalp ile bağlantısını zihninize yerleştirebilirsiniz. Kalp sağlığını her dönemde korumak, daha sağlıklı bir geleceğin temellerini oluşturur. Kan basıncını düzenleme etkisine sahip Mor lahana sizi kalp hastalıklarından korur. Mor kan hücrelerinin oluşmasını ve canlı kalmasını sağlayan Mor lahana, daha düzenli kalp atışlarını da gerçekleştirir.

Sindirimi Kolaylaştırır:

Mor lahana hem salatası ile hem de suyu ile mideyi rahatlatan bir sebzedir. Antioksidan maddelerden oluşan Mor lahana, yiyeceklerin daha kolay sindirilmesinde de rol oynayarak mide hastalıklarının önüne geçer. Faydaları ile gündeme gelen Mor lahana zararları üzerine herhangi bir bulgu yoktur. Sadece tuzlu tüketildiğinde kısa bir süre için mide şişliğine neden olabilir. Kilo verme süreçlerinde Mor lahana faydası diyetisyen ve uzmanlar tarafından da bilindiği için sağlıklı beslenme rutinleri için önerilmektedir.

Kanserli Hücreleri Önler:

Serbest radikalleri kanserli ortam oluşturmak için üreyen hücrelerdir. Hücre zarının bozulmasına neden olan serbest radikalleri önlemenin bir yolu da mor lahana tüketmektir. Morlahana serbest radikaller ile mücadele eden. vücudu bu hücrelerden koruyan bir sebzedir. DNA onarımında etkisi büyük olan mor lahanayı evinizden eksik etmemelisiniz Mor lahana faydaları  Mor lahananın sülforafan içerdiği için hastalıklardan koruyucu ve genç kalmaya yardımcı oluyor.

Şeker Hastalığının Etkilerini Hafifletir:

Mor lahana yararları arasında anti diyabet beslenme türünde rahatlıkla tercih edilmesi de vardır. Mor lahana kan şekerini kontrol altına alır. Bu görevini doğal insülin içermesi sayesinde gerçekleştirir. Düşük kalorili besinlerden biri olan mor lahana ile şeker hastalığının etkilerini en aza indirebilirsiniz. Ani şeker düşüşlerini ve yükselmesini Mor lahanayı öğünlerinize ekleyerek önleyebilirsiniz.

Kas ve Kemik Gelişimini Destekler:

Kemiklerin güçlü kalması için K vitamini almanız gerekir. Bu vitamini de mor lahanadan leziz şekilde karşılayabilirsiniz. Mor lahana ile yapacağınız salata ve sebze suyu ile çocukların daha sağlıklı iskelet yapısına sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Büyüme çağındaki çocukların Mor lahana tüketmesi. ileri yaşlarda kemik erimesi riskini ortadan kaldırır. Kas ve kemikleri güçlendirdiği gibi aynı zamanda Mor lahana B12 ihtiyacını da karşılar. Böylece zihin gelişimi de desteklenir. Kırmızı lahana faydaları B12 açısından zengin olmasıyla kat kat artmaktadır. B12 vitamininin faydaları gün geçtikçe daha fazla keşfedilmekle birlikte depresyon ve kansızlık rahatsızlıklarında etkisi bilinmektedir.

Üst Solunum Yolunu Rahatlatır:

Özellikle kış aylarında Mor lahananın faydaları daha çok önem kazanır çünkü bu sebze üst solunum yolları sağlığını güçlendirir. Mor lahana ile enfeksiyon hastalıklarından kolayca kurtulabilirsiniz. Mor lahana suyunu öksürükle geçen günlerinizde tüketirseniz. balgam problemini vücudunuzdan atabilirsiniz. Boğaz ve burun tıkanıklığı durumunda da antioksidan etkisi sayesinde faydalı olacaktır ve solunum yollarını temizleyecektir. Aylinsohbet.com:

Bir Önceki Yazımızı Görmek İçin Tıklayın:

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!