Adaçayı Faydaları Ve Zararları Nelerdir. Seviyeli Online Sohbet: | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Adaçayı Faydaları Ve Zararları Nelerdir. Seviyeli Online Sohbet:

Adaçayı Faydaları Ve Zararları Nelerdir. Seviyeli Online Sohbet:

admin     19-01-21     Genel, Sağlık     Adaçayı Faydaları Ve Zararları Nelerdir. Seviyeli Online Sohbet:     768 Defa Okundu

Adaçayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir:

Aylinsohbet.com. Adaçayının Dünya çapında  5 binden fazla farkı türü bulunmaktadır. Peki adaçayının faydaları ve zararları nelerdir. İlaç endüstrisinde yaygın olarak kullanılan adaçayı çayı kurutulduğunda tütsü olarak kullanabilen, ayrıca damıtma yoluyla yağ veya losyon olarak da kullanılan, çay olarak yaygın tüketilen bir çeşittir.

Hafıza arttırıcı etkisiyle bilinen adaçayı, griye yakın yeşil yaprakları olan mor, mavi ve pembe çiçeklerle çiçek açan, aromatik kokulu çalı benzeri bir bitkidir. Bilimsel araştırmaları henüz çok yeni olan adaçayı, sağlık açısından büyük potansiyele sahip bir bitkidir.

Adaçayı, tarih boyunca insanlar ağrı, ishal, sindirim sistemi sorunları, soğuk algınlığı ve psikolojik sorunları iyileştirmek amacı ile adaçayı tüketmişlerdir. Kolesterol ve kan şekerini düzenlediği ve bol miktarda antioksidan içerdiği izlenmiştir. Alzheimer hastalığının tedavisinde de faydası olduğu düşünülen adaçayı, çayının aynı zamanda üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğu da düşünülmektedir.

Adaçayı Besin Değeri Nelerdir:

Adayı, tarih boyunca şifalı bitki olarak tüketilmiştir. KMDS ve birçok hastalığı tedavi etmek amacı ile baharat, çay ve yağ olarak kullanılmıştır. Aromatik kokusu nedeniyle parfüm ve sabun yapımında da kullanılan bitkinin yapraklarının tıpta kullanıldığı bilinmektedir. adaçayı, çinko, demir, kalsiyum, manganez ve potasyum minarellerinin yanı sıra A, B3, B6, B9, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Adaçayı ayrıca az miktarda kalori, yağ, lif ve protein içerir.

Soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları ve ruhsal hastalıklar, cilt yaralanması ve yara izleri, göz enfeksiyonlvrı ile birlikte diş problemleri ve ağız yaralarına karşı kullanılan antimikrobiyal bir bitkidir. Bu yönüyle menopoz döneminde ortaya çıkan östrojen hormonunun eksikliğine bağlı görülen aşırı terleme, sıcak basması ve sinirlilik gibi semptomların azaltılmasında da etkilidir.

Adaçayı Neye iyi Gelir:

Adayı bitkisi hatırlama yeteneğini geliştirmeye ve hafızayı önemli ölçüde güçlendirmeye yardımcı olan bir bitkidir. Bu özelliklerden dolayı beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği için Alzheimer ve demans gibi ruhsal hastalıkların oluşumunun önlenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Hastalıkların vücuda genellikle burun ve ağız yoluyla veya deri yoluyla girdiği düşünülürse cilde merhem şeklinde adaçayı sürmek bağışıklık sistemini maksimum düzeyde güçlendirebilir.

Cilde iyi Gel:

Adayı yaprakları cildinizi dış etkenlerden korur. Bunların yanı sıradayı ciltteki lekelerin solmasını sağlar ve cildinizi onarır. Adayı, içerdiği rosmarinik asit maddesi sayesinde iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle adayı midede oluşan iltihaplanma ve ağrıyı önlemenin yanı sıra bağırsak hastalıkları, ishal, gastrit gibi hastalıkların tedavisinde de oldukça etkilidir.

Adayı, diyabeti kontrol altınalmak için tıpkı ilaçlar gibi çalışır. Adayı, içerdiği kimyasal maddeler sayesinde karaciğerde depolanan glikozun inhibiyonunu sağlar. Diş eti problemleriniz varsa, günde iki kez adayı ile gargara yaparak bu sorunları önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Adayı ayrıca dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olur.

Adaçayı Faydaları Nelerdir:

Pek çok yörede adayı olarak isimlendirilen bu bitki, Ege Bölgesi ve çevresinde acı elma olarak dadlandırılmaktadır. Adayı çayının yaprakları, kaynatıldığında çay olarak içilebilir veya buhar yapılabilir. Yara iyileştirici, terletici, idrar söktürücü olarak da kullanılan adayı yağı, yaraların üzerine haricen uygulandığında iyileşmeyi hızlandırır ve cilde parlak bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda cilt çatlaklarını iyileştirmek için de kullanılan adayı yağının şekerin üzerine damlatılarak ve karın bölgesine sürülerek gaz sancılarını gidermek için kullanılması da yaygındır.

Kemiklere iyi Gelir:

İçeriğinde buluna K vitamini, kemik yoğunluğun korumada gereklidir. Adaçayını günlük beslenme rutininize dahil ederek kemik incelme ve kırılmalarının önüne geçebilirsiniz. K vitamini barındırması nedeni ile ağız, diş eti problemlerine fayda sağlayan bu bitki aynı zamanda stres azaltmak için ve depresyonu baskılamak için de sıklıkla kullanılmaktadır. Adayı, çayında bulunan Romatizma sorunların ve enfeksiyonların iyileşmesini sağlar kanser hücrelerinin büyümesini engeller gibi antioksidanlar kanser hücrelerinin büyümesini baskılayabilir. Bu bakımdan adayının pek çok kanser çeşidine karşı faydalı olduğu kanaati yaygındır. 

Bu bitki türleri üzerine yapılmış deneysel çalışmalar, bu bitkinin yapraklarının kaynatılması neticesinde elde edilen çayın tüketilmesinin Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Konsantrasyon eksikliğine iyi geldiği düşünülen adayı, çayının da hafızayı güçlendirmede etkili olduğu düşünülüyor. Aylinsohbet.com.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!