Ağız yaraları neden olur: | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Ağız yaraları neden olur:

Ağız yaraları neden olur:

admin     04-12-19     Genel, Sağlık     Ağız yaraları neden olur:     1438 Defa Okundu

Aylinsohbet.com<Blog>Ağız yaraları neden olur:

Ağız yaraları bazen stres ve psikolojik kaynaklı etkenlere bağlı olarak kendiliğinden ortaya çıkabilir. Bu durumların haricinde oluşumunda rol oynayan belli başlı nedenler mevcuttur. Bu yaraların oluşumunda rol oynayan yanlış davranışlar ve bazı sağlık sorunları şunlardır Genetik ve sistemik hastalıklar Vitamin ve mineral eksiklikleri İlaç kullanımı Hormonal değişiklikler Besin ve ilaç allerjileri

Aşırı soğuk ve sıcak besinlerin tüketilmesi Ağız bakımı ve temizliğinin yetersiz olması Alkollü ve asitli içeceklerin tüketimi Sigara kullanımı Sağlık açısından uygun olmayan kimyasal içerikli diş macunu ve benzeri ağız bakım ürünlerinin kullanımı Diş ve diş etlerinin yapısındaki bozukluklar Bağışıklık sisteminin zayıf olması Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar Sert ve ağız içinin çizilmesine neden olabilecek besinlerin tüketimi.

Ağız yarası teşhisi nasıl konulur:

Ağzın içinde ortası beyaz ya da sarı renkte olan oluşumlar olarak özetlenebilecek olan ağız yaraları, ağzımızın içinde oluşan doku bozuklukları aslında. Bu doku bozukluklarının oluşmasının ise birkaç sebebi var.

 

Ağız temizliğine yeterince önem verilmediği ve özen gösterilmediği takdirde ağız yaraları oluşabilir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmasının yanı sıra gün içinde ağız içinin sık sık yıkanması ve gargara yapılması da ağız içi sağlığınızı korumanızı sağlar.

Aksi takdirde ağız içi yaralarıyla karşılaşabilirsiniz.Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içecekler tükettiğinizde de ağız yaralarının oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz.Enfeksiyon hastalıklarına yakalandığınızda vücudun direncinin düşmesine bağlı olarak ağız içinde de yaralar çıkabilir.

Uzun süre ve düzenli antibiyotik kullanımı da ağız yaralarına yol açabilir.Aşırı yağlı, şekerli, asitli yiyecekleri sıklıkla tüketmek kısacası sağlıksız beslenme ağız yaralarının oluşmasına sebep olabilir.Son olarak stres, depresyon, aşırı endişe, kaygı gibi durumlar da ağız yaralarının meydana gelmesine ön ayak olabilir.

Ağız yaralarına, afta ne iyi gelir:

Ağız içinde çıkan yaraları doğal malzemeler kullanarak kısa sürede evde tedavi etmeniz mümkün. Ancak ağız yaralarının daha önemli bir sağlık sorununun belirtisi olup olmadığını anlamak için öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz:

Karbonat:Ağız içi yaralarında en fazla başvurulan yöntem karbonatla yarayı ovmak. Bunun için önce ellerinizin tam anlamıyla temiz olduğundan emin olun. Ardından parmak ucuyla aldığınız karbonatı ağız içinde yer alan yaraya sürerek uygulayın. Karbonat hem acı ve ağrıyı alacak, hem de yaranın iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olacaktır:

Sirke:Karbonattan sonra en fazla başvurulan malzemelerden bir diğeri ise sirke. Ağzınızı sirkeyle gargara yapmak ağız içindeki yaranın da iyileşmesinde büyük yardımcı

Kekik de ağız yaralarına en doğal çözümlerden biri. Tek yapmanız gereken 1 tatlı kaşığı kadar kekiği ağzınıza alıp yutmadan çiğnemek. Kekik, ağız içi yaralarını geçirmekle kalmaz, yeni yaraların oluşumunu da engeller.

Ada çayı: Enfeksiyonların iyileştirilmesi üzerinde olumlu etkileri olan ada çayı, ağız yaralarının doğal tedavisi için de tercih edilen yöntemlerdendir. Doğal ada çayının kaynatılması ile hazırlanan bitki çayı ağzı yakmaması için ılık olacak şekilde bir miktar soğutulur. İçerisine şeker veya tatlandırıcı eklenmeden içilir. İçim esnasında ağızda bir süre bekletilmesi etkisini artıracaktır.

Karanfil:Tıpkı kekik çiğnemenin ağız yaralarına iyi gelmesi gibi karanfil çiğnemek de benzer etkiyi gösteriyor. Karanfil hem ağız içindeki bakterileri öldürecek hem de acıyı azaltacaktır.

Limon Sirkeyle gargara yapmanın ağız yaralarına iyi geldiğinden bahsetmiştik. Benzer şekilde asidik yapısıyla limon suyu da aynı işlevi görüyor ve ağzınızı yaralardan temizliyor. Tek yapmanız gereken limon suyuyla düzenli olarak gargara yapmak.

Maydanoz:Bol miktarda demir içeren maydanoz yapraklarını çiğnemek de bir başka çözüm. Maydanozun içindeki vitamin ve mineraller ağızdaki yaralardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacak.

Ayva:Antiseptik özelliği taşıyan ayva da bu konuda yardımınıza koşan vitamin deposu meyvelerden. Bir dilim ayvayı yaranın üzerine bastırarak ovmak aradığınız çözüm olabilir.

Tuzlu su:Tüm bu malzemelere ulaşamıyor olsanız bile tuzlu suyla ağız yaralarının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı tuzu bir çay bardağı suya karıştırın ve bu karışımla gargara yapın. Tuzlu su yaraları ilk başta yaksa da birkaç uygulamadan sonra yaralarınıza iyi geldiği fark edeceksiniz.

Ağız yaralarını aynı gün içinde geçiren mucize karışım tarifi:

Ağız yaralarınız sizi çok fazla rahatsız ediyorsa ve çok kısa sürede çözüm bulmak istiyorsanız şu karışıma şans verebilirsiniz.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı sumak

1 tatlı kaşığı sirke

1 su bardağı su

Nasıl hazırlanır:

Suyu cezvede kaynatmaya başlayın.Su kaynadıktan sonra sumağı ilave ederek 2-3 dakika daha kaynatın.Karışımı ılımaya bırakın ve ılıklaşınca içine sirkeyi ilave edip karıştırın.Karışım iyice soğuduktan sonra süzün ve bu karışımla gargara yapın.Allahım şifarlar versin.Aylinsohbet.com.

 

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!