Kahvenin Hatırı Nereden Geliyor: | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Kahvenin Hatırı Nereden Geliyor:

Kahvenin Hatırı Nereden Geliyor:

admin     16-03-20     Genel, Sağlık     Kahvenin Hatırı Nereden Geliyor:     5403 Defa Okundu

Kahvenin Hatırı Nereden Geliyor:

Türk kahevesinin hatırı İstanbul Üsküdar’da o dönemler hem kahve yapan hem de insanlara sohbetiyle keyif veren bir zatı muhterem varmış. İnsanlar kahvelerini buradan almaya çok uzun yollardan gelir ve gelmişken de zatın sohbetlerinden istifade ederlermiş. Amaç ise alınacak nasihatlermiş. Kısacası insanların asıl derdi zatla konuşarak rahatlamak ve dertlerini ona anlatmakmış.

Bir gün bir yeniçeri buraya gelmiş ve içerideki herkese kahve ikram ettiğini ancak Rum bir gemi kaptanına ikram etmediğini söylemiş. Zat herkese bir kahve yapmış ve verdikten sonra eline aldığı iki kahveyle birlikte Rum gemicinin yanına oturmuş. Durumu gören yeniçeri sinirlenmiş ve ben sana o Rum’ a vermeyeceksin demedim mi demiş. Zat ise yeniçeriye dönerek bu senin değil benim ikramım demiş.  Sonrasında ise aradan tam 40 yıl geçmiş ve Sisam adasında bir isyan baş göstermiş.Rumlar burada ayaklanmışlar ve o zat

Rumların eline esir düşmüş. O zaman esirler pazarda satılırmış ve Zatı yaşlı bir adam satın almış. Zatı ıssız bir yere götürmüş Zat başına geleceklerden habersiz korkuyormuş ve yaşlı adam Zata gelerek demiş ki sen bana 40 yıl önce bir fincan kahve vermiştin hatırladın mı işte ben o Rum gemiciyim demiş ve Zatı serbest bırakmış. İşte yukarıda bahsetmiş olduğumuz olay kahveye 40 yıl hatırını vermiş.Aylinsohbet.com.Aylin.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (3 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!