Karpuzun Faydaları Ve Zararları: | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Karpuzun Faydaları Ve Zararları:

Karpuzun Faydaları Ve Zararları:

admin     18-06-19     Sağlık     Karpuzun Faydaları Ve Zararları:     947 Defa Okundu

Karpuzun faydaları ve zararları:

Yaz sıcağında en lezzetli serinleme yollarından biri olan karpuzun birçok hastalığa deva ve iyi bir besin olduğu kesin. Bazı zararları da olan karpuzun sağlığımızı etkileyen özellikleri neler?

İşte karpuzun zararları ve faydaları:

Kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğu biliniyor.

Ayrıca karpuzun bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içerdiğini belirten uzmanlara göre, içerdiği yüksek potasyumun da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzelmesine yardımcı oluyor.

Uzmanlar, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve Bağırsak Kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan cucurbocitrin adlı Madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

Karpuz nasıl seçilmeli:

Yağ ve kolestrol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri bulunan karpuzun tüketilmesi için olgunlaşmış olmasına özen gösterilmesi gerekiyor.Karpuzun içeriğinde bol miktarda bulunan laykopen Maddesi, vücudu kansere karşı koruyor. Laykopen maddesinin kansere karşı koruyuculuğu A vitamininden 2 kat, E vitamininden 10 kat daha fazla.

Havaların ısınmasıyla birlikte alışveriş merkezleri ve manavların reyonlarını süslemeye başlayan karpuzun, içeriğinde bol miktarda bulunan laykopen maddesi nedeniyle, kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor.

Yaz mevsiminde bolca bulunan ve ucuz olmasının yanı sıra her yaştan insan tarafından sevilen bir meyve olan karpuzun, insan sağlığına faydasına dikkati çeken Çiçek, yaz mevsiminde insanlara bol miktarda karpuz tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Karpuz, kansere karşı koruma özelliği olan laykopen maddesi bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kansere yol açan en büyük sebeplerden biri, doku ve organların zararlı maddeler nedeniyle hasar görmesidir.

Laykopen maddesi ise antioksidan özelliği sayesinde, serbest radikaller denilen zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlara bağlanmasını engeller. Laykopen, doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar. Bu nedenle karpuz, kansere karşı koruma sağlayan en önemli besinlerden biridir.

Vücudu kansere karşı en fazla koruduğu bilinen maddelerin başında A ve E vitaminlerinin geldiğini hatırlatan Çiçek, karpuzda bulunan laykopenin kansere karşı koruyuculuğunun A vitamininden 2 kat, E vitamininden 10 kat daha fazla olduğunu vurguladı.

Karpuzdaki potasyum, böbreklerin daha iyi çalışmasını ve böylece böbrekler tarafından vücuttan Sodyumun atılmasını hızlandırır. Fazla sodyumun vücuttan atılması sonucunda da kan Basıncı dengelenir, kalp işlevleri düzenlenir ve kalp krizi riski azaltılır.

Karpuz, yüksek miktarda Su içerdiği ve hazmı kolay olan bir meyve olduğu için de sık tuvalete gidilmesini ve buna bağlı olarak vücuttan atık maddelerin daha sık dışarı atılmasını da sağlar.

Karpuz bir yıllık ve otsu yapısı ile birlikte vücut için temizleyici bir özellik taşımaktadır. Özellikle içerisinde bulundurduğu laykopen maddesi sayesinde vücudu kansere karşı korumaktadır.

Biliyoriz ki A vitamini ve E vitamini de vücudumuzu kansere karşı korumak konusunda oldukça başarılı sayılırlar. Fakat karpuz içerisinde yer alan laykopen maddesi A vitaminine oranla 2 kat, E vitaminine oranla 5 kat daha fazla koruma sağlamaktadır.

Vücut açısından bu denli önemi bulunan karpuzun, vücuda olumlu yönde etki edebilmesi için tüketiminin de doğru olması gerekiyor. Eğer yemeklerden önce karpuz tüketilecek olursa vücut sağlığı açısından çok daha iyi sonuçlar alınabilecektir.Fakat yemek sonrasında tüketilecek olursa hazmı zorlaştıracak ve vücut sağlığı açısından faydaları gözlenemeyecektir.

Son olarak belirtmemiz gerekirse yaz aylarında karpuz tüketiminin bol seviyede olması meshane ve böbreklerdeki taşların ve kumların dökülmesi konusunda büyük kolaylık sağlayacaktır.Yazın diyet yapanların ve öğünü hafif geçirmek isteyenlerin tercih ettiği karpuz-peynir ikilisinde aşırıya kaçıldığında kilo fazlası da kaçınılmaz oluyor.Ayrıca olgunlaşmamış ya da çok beklemiş karpuzun bağırsak faaliyetlerini bozması ve mide bulantısına neden olması da bir başka şikayet konusu. Bu seçime de dikkat etmek gerekiyor. Aylinsohbet.com

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!