Oğuz Atay – Tutunamayanlar | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Oğuz Atay – Tutunamayanlar

Oğuz Atay – Tutunamayanlar

SaLiMeN     23-05-23     Kitap     Oğuz Atay – Tutunamayanlar     103 Defa Okundu

Oğuz Atay – Tutunamayanlar

Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın ilk romanıdır. 1970 yılında TRT Roman Ödülü’nü kazandı. Oğuz Atay’ın 25’inci ölüm yıldönümü olan 2002 yılında UNESCO, Tutunamayanlar’ı İngilizce’ye tercüme edilmesi gereken seçkin edebiyat eseri listesine seçti.

Çoğu yazar ve okuyucuya göre modern Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Hatta dil ve üslup itibarıyla, Türk edebiyatında bir devrim olarak kabul edenler de vardır.

Kitap belirli bir olayı sergilemekten çok; izlenimler, çağrışımlar, taşlamalar, ayrıntılar ve ruhsal çözümlemelerden oluşur. Berna Moran, bu kitabı hem içerik hem de biçimsel özellikleri bakımından Türk edebiyattında yepyeni bir evre olarak değerlendirmekte, Jale Parla ise Don Kişot’tan Günümüze Roman başlıklı çalışmasında modern ve postmodern roman bağlamında Atay’ın ve Tutunamayanlar’ın yerini belirtmektedir. Berna Moran, Tutunamayanlar’ı “hem söyledikleri, hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak nitelendirir. Moran’a göre “Oğuz Atay’ın mizah gücü, duyarlılığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanlar’ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, yapıttaki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.”

Hürriyet gazetesinin pazar eki Hürriyet Pazar tarafından oluşturulan yüz kişilik jüri, Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı listesinde Tutunamayanlar’a ikinci sırada yer verdi.

Konusu:

Selim Işık’ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, ihmal ettiğini düşündüğü arkadaşının geçmişinin izini sürmeye ve Selim’in tanıdığı insanlar aracılığıyla onu tanımaya çalışır. Her insana farklı bir yönünü gösteren Selim’in görüntüsü, Turgut’un bu insanlarla konuşması sonucu okuyucunun ve Turgut’un gözünde netlik kazanacaktır. Romanda birçok kişi vardır ama her biri aslında Selim’in hayatındaki kişilerdir ve tüm anlatılanlar Selim Işık’ı aydınlatır. Selim Işık, düşünen ve sorgulayan insanın simgesidir ve bu yüzden hayata tutunamamış ve bir tutunamayan olmuştur.

Yıldız Ecevit’in yazdığı “Ben Buradayım…” başlıklı Oğuz Atay biyografisinin ardından, romanın pek çok otobiyografik öğe taşıdığı anlaşılmıştır. Berna Moran’a göre küçük burjuva dünyasını zekice alaya alan Atay, saldırısını, tutunanların anlamayacağı, red edeceği türden bir romanla yapar.

Tutunamayanlar Kitabının Özeti:

Birçok ismin bulunduğu kitabın ana karakteri Selim Işık’tır. Arkadaşı Turgut Özben, Selim’in intihar ettiğini öğrenir ve onu ihmal ettiği düşüncesine kapılır. Ardından Selim’i tanıyan herkesle irtibata geçer, onların dilinden arkadaşını dinleyerek, daha yakından tanımayı amaçlar. Turgut arkadaşını çözmek adına birçok kişiyle konuşur ve Selim’in karakteri okuyucunun gözünde netlik kazanmaya başlar. Selim; sürekli sorgulayan, kendini hayatın dışında hisseden, herkes oradayken kendini orada göremeyen, kısaca hayata tutunamayan biridir.

Tutunamayanlar kitabından alıntılanmış en güzel 2 söz;

# Başkalarının yaptıklarını silmeye çalıştım: mürekkeple yazmışlar oysa. Ben kurşun kalem silgisiydim. Azaldığımla kaldım.

# Sevmek zor geliyor. Alışmamışım yoruluyorum. Her an sevdiğimi düşünemiyorum. Bazen atlıyorum. Boşluklar oluyor. Bunları boş sözlerle doldurmaya çalışıyorum. “Doğru Adres burası

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!