Ramazan Ayının Önemi Nedir: | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Ramazan Ayının Önemi Nedir:

Ramazan Ayının Önemi Nedir:

admin     24-04-20     Genel     Ramazan Ayının Önemi Nedir:     1110 Defa Okundu

Ramazan Ayının Önemi Nedir:

Ramazan ayı, ayların en faziletlisidir Onbir Ayın Sultan’ı diye adlandırılır.  Peki, neden bu kadar önemlidir? Önemlidir çünkü Kur’an bu ayda inmeye başlamıştır. Ramazan ayında ibadetimiz nefislerimizi terbiye eden oruç vardır. Ayrıca bu ayın içerisinde öyle bir gün vardır ki bu gün bin aydan daha hayırlıdır. Kadir gecesi Ramazan ayının son on günü içindedir. Bu ay müminin din ve dünya işlerinin düzeltmesine yardımcı olan aydır. Bu mübarek ayda edilen dualar kabul olur, yapılan hayırlara katbekat sevabı vardır. Ramazan ayı ile ilgili ayetler ve hadislere bakarak bu ayın ne önemini daha da anlayacaksınız.

Ramazan Ayında Yapılan İbadetler Nelerdir.

Ramazan ayı biz insanlara günahlarımızdan temizlenmek için verilmiş en güzel fırsattır. Her ayda ibadetlerimizi yapmalıyız ancak bu ayda ibadetlerimizin üzerine adeta titremeliyiz. Elimizden geldiğince Ramazan ayını dolu dolu yani bol bol ibadet yaparak geçirmeliyiz. Ramazan ayında yapabileceğimiz ibadetler;

Bu ayda Kur’an-ı Kerim indirildiği için her gün okuyabileceğimiz miktada Kur’an okumalı eğer okumayı bilmiyorsak öğrenmeli, mukabelelere gidip dinlemeliyiz.

Namaz vakitlerimizi aksatmamalı, kaza namazlarımıza da ağırlık vermeliyiz. Bunun yanında gece sahura kalktığımız zaman gece namazı adı verilen teheccüd namazını da kılmalıyız. Bu ayda her gün şükür namazı kılmayı da aksatmamalıyız.

Teravih namazları da bu aya özgü kılınması sünnet olan namazdır. Bu namazı da elimizden geldiğince kılmaya çalışalım. Sadaka, zekat vermek de ibadettir. Ramazan ayında durumu olmayan insanlara yardım etmek, bir ailenin iftar yemeğini bile karşılamak oldukça büyük bir sevabı vardır. Ramazan ayında çevrenizdeki insanlarla paylaşımlarda bulunun. Bol bol dua edin. Hayırlı dualar etmek de ibadettir.

Bu mübarek ay boyunca elimizden geldiğinden fazla ibadetlere sarılıp Allah’ın huzuruna çıkmalıyız. Allah bağışlayıcı, affedicidir. Bu mübarek ayın hürmetine gönülden yapılan, bütün hayır duaları kabul olacaktır. Namaz kılın, Kur’an okuyun, oruç tutun ve bol bol dualar ederek bu mübarek ayın hakkını vermeyi Allah hepimize nasip etsin.

Ramazan Ayında Okunacak Dualar.

Ramazan ayı 11 ayın içinde en mübârek olanıdır. Bu ay içinde yapılan ibadetlerin sevabı diğer aylara göre daha fazladır. Ramazan ayı maneviyatı fazla olması, sema kapılarının sonuna kadar açıldığı bir ay olması vesilesiyle yapılan duaların kabulü de fazladır. Gönlünüzden geçen duaları ellerinizi açarak Allah’tan isteyiniz. Allah’u Tealla cömerttir, merhameti boldur. Ramazan ayında her gün bu duaları ediniz. Allah hepimizin gönlüne göre versin. Amin.Aylinsohbet.com.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (4 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!