Şükür duası: | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Şükür Duası Faziletleri ve Anlamı

Şükür Duası Faziletleri ve Anlamı

admin     01-04-20     Genel, İlahler     Şükür Duası Faziletleri ve Anlamı     1071 Defa Okundu

Şükür Duası:

Şükür duası her müminin mutlaka bilmesi gereken sayısız fazilete sahip bir niyazdır. Duanın sözleri Hz. Muhammed’in bir hadisi şerifine dayanır. Bu itibarla kutsi dualardan biridir.

İslam tarihi boyunca çok çeşitli şükür duası örnekleri okunmuştur. Ancak bu dualardan hiçbiri, bu yazımızda hakkında bilgi vereceğimiz niyaz kadar müminler arasında yaygın biçimde okunmamıştır. Çünkü bu dua kısa olmasına rağmen İslam Peygamberinin ağzından çıktığı için çok itibar görmüştür. Aynı zamanda duanın feyzine de defalarca tanık olunmuştur.

Şükür duasının sözleri ve okunma adabı hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda aynı zamanda Kuran ve sünnet ışığında “şükür” kavramına da genel anlamda değineceğiz.

Vereceğimiz bilgilerin hayırlara vesile olmasını temenni ederek maddelerimize geçiyoruz:

Şükür Duasının Faziletleri:

  • Büyük İslam alimleri şükür duasının şu faziletlerini beyan etmişlerdir: Şükretmeyi bilen kişiler hayattaki acılara karşı (ölüm, hastalık, afet, sakatlık gibi) sabrederek dayanma gücü bulurlar. Şükür duası açgözlülükten, hasetten ve her türlü kişisel zaafın tuzağına düşmekten kişiyi hıfzeder.
  • Şükür duası eden mümin için yüce Allah rızık kapılarını sonuna kadar açar. Çünkü Allah nimetleri için şükreden kuluna daha fazla nimet vererek rahmetini gösterir.
  • Şükür duası okumayı alışkanlık edinenler şifa bulur. Hastalığı daimi olanların ise hastalığı inşallah günahlarına kefaret olur. Şükür duası her türlü vesveseden ve ruhsal sıkıntılardan kişiyi kurtarır.
  • Şükrederek Allah’ın takdir ettiği şeye rıza gösteren kuluna Allah hayırlı nimetlerinden ihsan eder.
  • Şükür kulluk bilincinin yerleşmesini ve dolayısıyla kulun Rabbi karşısındaki sorumluluklarını hatırlamasını sağlar. Bir toplumun bireyleri şükretmeyi bilirse o toplum ne kadar zor süreçlerden geçerse geçsin dağılmaz, birliği bozulmaz. Zira şükür kişinin de toplumun da mukavemet (dayanma) gücünü arttırır.
  • Şükür duasının burada sıralananlar dışında da pek çok fazileti vardır. Unutulmamalıdır ki şükür Kuranî bir ifadedir ve Hz. Peygamberin en önemli sünnetlerinden biridir.

Aylinsohbet.com

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!