Yapay zeka ile Yapılan Resimler | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Yapay zeka ile Yapılan Resimler

Yapay zeka ile Yapılan Resimler

SaLiMeN     26-05-23     Bilim     Yapay zeka ile Yapılan Resimler     153 Defa Okundu

Yapay zeka ile Yapılan Resimler

Yapay zekanın ürettiği insan yüzlerini gerçeğinden ayırmak neredeyse imkansız. Nasıl yapılıyor ve bu teknoloji nerelerde kullanılacak?

Aralık 2018’de arxiv‘de yayımlanan bu çalışma, yapay zeka (AI) teknolojisinin fotoğraflar açısından ne kadar geliştiğini gösteriyor. Yeni yapay zeka görüntü üreticisi, inandırıcı sahte görüntüler oluşturmanın hiç olmadığı kadar kolay olduğunu gösteriyor.

Hayatın her alanında karşımıza çıkan yapay zeka teknolojisi bugünlerde öyle bir noktaya evrildi ki artık sahte insan yüzleri bile oluşturabiliyor.

Normal koşullarda yapay zekanın gerçekte olmayan şeyleri yapması pahalı bir iş. Aynı zamanda çok güçlü bir sistem gerektiriyor. “This person does not exist” adlı web sitesi ise bu sistemlere gerek duymadan bu işi yapabiliyor.

Yapay zekanın sanal ortamda sahte içerikler üretmesi aslında yeni bir bilgi değil. Yapay zekanın gelişimi boyunca çok çeşitli özellikler ve yenilikler hayatımıza girdi ve burada inceleyeceğimiz konu da bunun örneklerinden biri.

Yapay zeka yüzleri nasıl oluşturuyor?

Web sitesi, “Üretken Çekişmeli Ağlar” (GAN) adı verilen bir makine öğrenimi yöntemini kullanıyor. Bu programlar çok fazla sayıda gerçek insan yüzü fotoğrafıyla “analiz edilerek” yeni örnekler üretmeyi öğreniyor ve her defasında da altyapısına kaydediyor başka diğer sahte yüzler üretmek için.

Wang’ın web sitesi güçlü bir grafik kartı bulunan kiralık bir sunucuda Nvidia’nın yazılımını çalıştırıyor. Wang, “Programın her iki saniyede bir yeni bir yüz üretmesini ve bunu ölçeklenebilir bir formatta gerçek dünya ile paylaşmasını sağlıyorum. Çok havalı bir şey değil.” diyor.

GAN’lar pek çok farklı amaçla kullanılabiliyor ama Wang şimdilik sadece yüzlere odaklanacağını belirtti. Yazılımcı “Yüzler bizim bilincimiz için en dikkat çekici şeyler. Bu yüzden bu önceden eğitilmiş özel modeli kullanmaya karar verdim.” diyor.

Yapay zeka yüzlerinin alt yapısında “GAN” Sistemi var

GAN’lar ilk olarak 2014 yılında bilgisayar bilimci Ian Goodfellow ve arkasında ki ekip tarafından ortaya çıkarılmıştı. O süreden bu yana kullandıkları altyapıyı inanılmaz derecede geliştirdiler ve şimdi o geliştirdikleri sistemle oldukça gerçekçi görseller hazırlayabiliyorlar. Bu sistemde insanların dans ettiği videolar üretmek ya da bazı yaz manzaralarını kış manzaralarına dönüştürmek gibi amaçlar var. Yani bu bir tür olmayanı üret olayı ama işin içine sahtecilik katarak yapılan işler.

# Kısacası bu sistemle üretilen insan yüzleri ile ileride hayatın her alanında karşılaşmamız mümkün.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!