Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

SaLiMeN     19-05-23     Kitap     Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry     106 Defa Okundu

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens

Evet, bu 29 harfin yan yana gelmesiyle oluşan kelimeler beraberinde sayfalar dolusu hikayelerin meydana gelmesini sağlıyor.
Bu hikayeler sayesinde daha önce hiç görmediğimiz yerlere gittiğimizi, hayata karşı bakışımızın değiştiğini, bazen hırslanıp, Bazen de gözyaşlarımızı tutamayacak kadar duygulandığımızı hissediyoruz.

Antoine de Saint-Exupéry’nin 1943 yılında yazdığı, 96 sayfadan oluşan bu kısacık masalı, Dünyanın en çok okunan ve en çok satan kitapları arasında başı çekmektedir. Fransızca orijinal adı “Le Petit Prince” olan kitap hem çocuklar hem yetişkinler için yazılmıştır. Küçük Prens’in insanlık adına verdiği öğütlerini okuduğumuz kitap, herkesin kitaplığında bulunmalı ve birçok kez okunmalıdır. Yazar kaleme aldığı bu öykü için, II. Dünya Savaşı’nın etkilerinin sürdüğü topluma karşı yapılmış bir eleştiri olarak niteler. Sinemaya, tiyatroya ve operaya uyarlanan Küçük Prens, bugüne kadar 210 ayrı dil ve lehçeye çevrildi. Bu da kitabın başarısının bir ispatı niteliğinde.

Küçük Prens Kitabının Özeti;

Küçük Prens’in maceralarına tanık olduğumuz kitap 27 bölümden oluşuyor. Kitabın yazarının uçağı bozulunca, aniden Sahra Çölü’ne İnmek zorunda kalır. Burada Küçük Prens’le tanışır. Küçük Prens önce kendi ülkesini ve yaşadığı toprakları anlatmaya başlar. Gezegeninde çok sevdiği bir gülü vardır ve ona daha İyi bakabilmenin yollarını aramak için, diğer gezegenlerde bir gezintiye çıkar. Her gittiği yerde farklı insan ve hayvanlarla karşılaşır. Felsefi yönü de yüksek olan kitapta küçük bir çocuğun gözünden dünyaya bakıyoruz. Küçük dostumuz bizlere; sevgi, saygı, dostluk, değer verme gibi insani duyguların önemini hatırlatıyor.

Okumanızı Tavsiye ederim;   Sol Ayağım Kitabı

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!