Steve Jobs – Biyografi Kitabı | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Steve Jobs – Biyografi Kitabı

Steve Jobs – Biyografi Kitabı

SaLiMeN     19-05-23     Kitap     Steve Jobs – Biyografi Kitabı     145 Defa Okundu

Steve Jobs – Biyografi Kitabı

Steve Jobs, bizzat Steve Jobs’un isteğiyle kaleme alınan ve kendi adını taşıyan biyografisidir. Kitap, Jobs’un talebiyle, eski bir CNN ve TIME yöneticisi olan, Benjamin Franklin ve Albert Einstein’ın çok satan biyografilerinin yazarı Walter Isaacson tarafından yazılmışt

Jobs’la iki yılda yapılan kırktan fazla görüşmeye -ve yüzden fazla aile üyesi, arkadaş, düşman, rakip ve meslektaşla yapılan görüşmelere- dayanan kitap için Isaacson’a Jobs’un yaşamına “benzeri görülmemiş” bir erişim hakkı verilmiştir  Jobs, Isaacson’un görüştüğü kişileri kendisi hakkında dürüstçe konuşmaları için teşvik etmiştir. Jobs kitap yazım sürecinde işbirliği yapmasına rağmen, kitabın kapağı dışında içeriği üzerinde herhangi bir kontrol uygulamak istememiş ve kitabı yayınlanmadan önce okuma hakkından feragat etmiştir.

Kitap 24 Ekim 2011’de Jobs’un ölümünden 19 gün sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde Simon & Schuster tarafından yayınlanmıştır.

Aaron Sorkin tarafından yazılan ve Danny Boyle tarafından yönetilen, başrolde Michael Fassbender’ın oynadığı bir film uyarlaması 9 Ekim 2015’te vizyona girmiştir.

Ön kapak

Ön kapak, Steve Jobs’un, 2006 yılında Fortune dergisinin güçlü insanlarla ilgili bir portföy için sipariş ettiği fotoğrafını kullanıyor. Fotoğraf Albert Watson tarafından çekildi.

Fotoğraf çekildiğinde, ekipmanını kurmak için üç saatlik bir süre olması konusunda ısrar ettiğini ve “[her çekimi, Jobs] için mümkün olduğu kadar yıldırım hızında” gerçekleştirmek istediğini söyledi. Jobs geldiğinde Watson’a hemen bakmadı, bunun yerine ekipmana baktı, Watson’ın 4 × 5 kamerasına odaklandı ve “vay canına, film çekiyorsun” dedi.

Jobs Watson’a bir saat süre verdi. Bu süre, çoğu fotoğrafçıya portre seansları için verdiğinden daha uzundu. Watson Jobs’tan, “kamerayla yüzde 95, neredeyse yüzde 100 göz teması kurmasını”, ve insanların ona meydan okuduğu durumları ve “önündeki yeni projeyi düşünmesini” istedi.

Kitap kapağındaki başlık yazı tipi Helvetica’dır.

Arka kapak

Arka kapak, Jobs’un Şubat 1984’te Norman Seeff tarafından Woodside, California’daki oturma odasında çekilen başka bir fotoğraf portresini kullanır. TIME dergisi tarafından yayınlanan bir Kapak Arkası makalesinde, Seeff ikisi Jobs’un oturma odasında yerde otururken, Jobs’un odadan çıkıp bir Macintosh 128K (orijinal Macintosh bilgisayar) ile döndüğünü anlatır. Seeff fotoğrafı çekerken, Jobs bilgisayarı kucağında tutarak lotus pozisyonunda “yere düşmüştür”.
Kitap için kullanılan geçici kapakta çalışma başlığı iSteve: The Book of Jobs kullanılır .

Başlık

Kitabın geçici başlığı iSteve: The Book of Jobs, yayıncı Simon & Schuster’ın tanıtım departmanı tarafından seçilmişti. Yazar Walter Isaacson “bundan asla tam olarak emin olmasa da” karısı ve kızı bu başlığı beğenmişti. Ancak bunun “çok şirin” olduğunu düşündüler ve sonuç olarak Isaacson, yayıncıyı başlığı “daha basit ve daha zarif” bir şeye değiştirmeye ikna etti.

Steve Jobs’un, Jobs’un “minimalist” tarzını yansıtmak ve biyografinin gerçekliğini vurgulamak için tercih edildiği ve onu izinsiz yayınlardan, örneğin Jeffrey Young’ın iCon Steve Jobs: The Greatest Second Act in the History of Business gibi izinsiz yayınlardan farklılaştırmak için seçildiği iddia edilmiştir.

Steve Jobs Kitabının Özeti

Kitabın yazarı Walter Isaacson, Steve Jobs’un yakın arkadaşlarından biriydi, dolayısıyla onu çok iyi tanıyordu. Jobs hakkında, o hayattayken birçok asılsız söylenti çıkmıştı. Isaacson, arkadaşı hakkında çıkan haberler deyim yerindeyse kapak olacak bir kitap sundu. Hani bazı insanlar vardır, dünyayı değiştirecek işler yaparlar. İşte Steve Jobs hiç kuşkusuz bu isimlerden biriydi. Bugün kullandığımız birçok teknolojik alet ve özellikle cep telefonlarında Apple markasını görüyoruz. Steve Jobs, dünyaya böyle bir marka armağan etti. Bu kitapta ise onun çocukluğundan itibaren yaşadığı anlara tanık oluyoruz. Apple’ı kurması, işinden kovulması, tekrar çağrılması Her satırından ders alınabilecek, vizyonunuzu ve hayata bakış açınızı değiştirecek muhteşem bir biyografi kitabı…

Biyografisi icin Buraya Bakabilirsiniz,  Steve Jobs – Eğitimi? Kimdir? İşi ve Aile Hayatı?

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!