Steve Jobs – Eğitimi? Kimdir? İşi ve Aile Hayatı? | AylinSohbet.Com - Online Sohbet Odaları, Mobil Chat Sitesi

Steve Jobs – Eğitimi? Kimdir? İşi ve Aile Hayatı?

Steve Jobs – Eğitimi? Kimdir? İşi ve Aile Hayatı?

SaLiMeN     19-05-23     Biyografi     Steve Jobs – Eğitimi? Kimdir? İşi ve Aile Hayatı?     148 Defa Okundu

Steve Jobs – Eğitimi? Kimdir? İşi ve Aile Hayatı?

Steven Paul Jobs (24 Şubat 1955 – 5 Ekim 2011), Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından biridir. Ölümünden 5 hafta öncesine kadar yeni adıyla Apple Inc.’de CEO olarak görev yapmıştır. Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. 2004 yılında pankreas kanserine yakalanmış, 7 yıl içinde 56 yaşında ölmüştür..

1970’lerin sonunda, diğer kurucu ortak Steve Wozniak’la birlikte, ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarlardan birini tasarladı. Jobs, 1980’lerin başında, fare (mouse) ile kullanılan GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü)’n ticari potansiyelini fark edenlerin arasında yer alır. 1985’te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple Yönetim Kurulu’ndan çıkartıldı; yükseköğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1986 yılında da Lucasfilm firmasından Pixar’ı satın aldı. 1997 yılında Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan itibaren icra kurulu başkanı (CEO) olarak çalıştı. Fortune dergisi 2007 yılında Steve Jobs’u En Güçlü İş insanı olarak göstermiştir.

Jobs, önceden Lucasfilm şirketinin bilgisayar grafiği bölümü olan Pixar Animasyon Stüdyoları’nı 1986 yılında satın alır. 2006 yılında Walt Disney Şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarıydı. Jobs hayata gözlerini yumana kadar Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olmuştur.

Jobs’un iş dünyasındaki geçmişi, alışılmışın dışındaki bireysel Silikon Vadisi girişimcisi kişiliğinin yarattığı söylentilerle doludur. Estetiğin toplumsal ilgi odağı oluşturmadaki rolünü iyi bilerek tasarımın önemini vurgular. İşlevsel ve zarif olan ürünler geliştirmesi sayesinde sadık bir hayran kitlesi edinmiştir.

Steve Jobs’un Eğitim Hayatı

Gençlik yılları Kaliforniya’da geçen Steve Jobs, yine burada bulunan Cupertino ve Homestead High School’dan 1972 yılında mezun oldu. Akabinde Portland, Oregon’da bulunan Reed Koleji’ne girmiş; fakat ilk dönemden sonra buradan ayrılmıştır. Okulu bırakan Jobs bir süre Hare Krishna Tapınağı’nda dağıtılan yemekleri yiyerek, kampüsteki şişe ve kutuları toplayıp satarak hayatına devam etti.

1974 yılında tekrar Kaliforniya’ya dönen Jobs, Homebrew Bilgisayar Kulübü’nde Steve Wozniak ile birlikte çalışmaya başladı. Bu iki isim aynı zamanda dönemin en büyük video oyunları üreticisi olan Atari’de çalışıyordu.

Steve Jobs’un İş Hayatı

İş hayatına Atari Inc.’da oyun tasarımcısı olarak başlayan Steve Jobs, 1976 yılında, evinin garajında Steve Wozniak ile birlikte Apple Co.’yu kurdu. Bu girişimiyle birlikte Steve Jobs’un adının tüm dünyada anılmasını sağlayan ve ölümüne kadar devam eden Apple serüveni de başlamış oldu.

Steve Jobs’un ayrıca yer vereceğimiz Apple’ı zirveye taşıyan başarı hikayesinde şirket ile anlaşamadığı, ayrıldığı ve geri döndüğü zamanlar oldu. Jobs, Apple’dan ayrıldıktan çok kısa bir süre sonra NeXT Computer adında yeni bir bilgisayar şirketi kurdu. Çok güçlü kişisel bilgisayarlar üreten NeXT aynı zamanda fiyatlarının yüksekliği ve işlevselliği ile de biliniyordu. Bu özelliklerine rağmen NeXT firmasının kullanım alanı üniversiteler ve laboratuvarların ötesine geçemedi. Firma, 1993 yılında donanım üretmeyi bırakıp sadece yazılım üreten bir bilgisayar şirketine dönüştü. Jobs’un, NeXT’i daha üst noktalara taşınmasını sağlayan adımı ise 1996 yılında gerçekleşti. NeXT şirketini 429 milyon dolar karşılığında Apple’a sattı.

Steve Jobs, 1986 yılında ise LucasFilm’in sahip olduğu The Graphics Group adındaki firmayı satın aldı. Sahibi George Lucas’tan 10 milyon dolar ödeyerek satın aldığı firmanın adını değişip Pixar yaptı. Pixar kurulduğu ilk yıllarda özel efektler üreten bir yazılım şirketiydi. Jobs, Edwin Catmull ile Kaliforniya’da ortaklaşa kurduğu şirketten istediği başarıyı alamadı. Bunun üzerine şirketin faaliyet amacı değişip, bilgisayar destekli animasyonlar üreten bir hale geldi.

Pixar şirketi ilk olarak 1995 yılında Oyuncak Hikayesi (Toy Story) adındaki animasyon filmi ile başarıyı yakaladı. Şirketin bunun yanında çeşitli ödüller alan ve Oscar’a aday gösterilen birçok başarılı projesi daha oldu. Bunlardan bazıları ise şöyle; 1998 yılında Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life), 1999 yılında Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2), 2003 yılında Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), İnanılmaz Aile (The Incredibles), Cars ve Ratatouille gibi filmlerdir. Bunlar içerisinden Kayıp Balık Nemo ve İnanılmaz Aile Akademi ödüllerinde en iyi animasyon film dalında ödül aldı.

Pixar Animasyon Stüdyoları 2006’da Walt Disney şirketi tarafından satın alındı. Steve Jobs bu ana kadar şirketin CEO’su ve en büyük hissedarı konumundaydı.

Klavye, adaptör, bilgisayar ara yüzü gibi birçok teknolojik ürünün tasarımında ve gelişmesinde katkısı olan Jobs 10’larca adet patentli ürünün de mucididir. Hayat öyküsü, özellikle Apple’ı zirveye taşıyan atılımlarıyla adını duyuran Steve Jobs’un sevenlerini üzüntüye boğan haberi 2004’te geldi. Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinin yapılamadığı, nadir görülen bir pankreas kanseri teşhisi konulmuştu. 7 yıl mücadele ettiği hastalığa, 5 Ekim 2011 tarihinde yenik düştü. Jobs’un yokluğunda şirketin yönetimini sağlayan Tim Cook üzüntüsünü, “Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti” sözleriyle ifade etti.

Jobs’un ölümü dünyanın birçok yerinde büyük üzüntüyle karşılandı. Sosyal medyada hakkında saniyede 10 bin tweet atıldı, dünya genelindeki tüm Apple mağazalarındaki ürünlerin ekranına onun fotoğrafı konuldu.

Steve Jobs’un Apple Serüveni

Steve Wozniak ile birlikte kurduğu Apple şirketinin temelleri 1976 yılında atıldı. Steve Jobs evinin garajında kurduğu şirkete, o zamanlar çok popüler olan Beatles’ın yapım şirketi Apple Records’un adını verdi.

İlk etapta ev bilgisayarı olarak ürettikleri Apple I piyasaya sürüldü. Şirketin asıl patlaması 1977 yılında oldu. Bilgisayar piyasasında isimlerinin duyulmasını sağlayan Apple II piyasaya sürüldü ve 2 milyon adet satış yaparak güzel bir başarı yakaladı. 1980 yılına gelindiğinde Apple Computer artık halka açılmıştı. Steve Jobs 25 yaşındaydı ve 100 milyon dolarlık servetin sahibi olmuştu.

Hızla büyüyen ve bilgisayar piyasasında yerini sağlamlaştıran Apple için şirketi daha da iyi yerlere götürecek bir yönetici aranıyordu. Bu amaçla 1983 yılında, o dönem Pepsi-Cola’nın CEO’luğunu yapan John Sculley’e teklif götürüldü.

1983’te Apple Lisa piyasaya sürüldü. Apple o yıllarda ABD’nin en büyük 500 şirketinden biriydi. Apple Lisa teknolojik açıdan oldukça iyiydi fakat ticari olarak bekleneni vermemişti. Deyim yerindeyse bu yeni proje tam bir fiyasko olmuştu. Bir sonraki yıl Macintosh üretildi. Başarılı bir proje olan Macintosh, Apple II saltanatına son verip, popülerliği hala devam eden Mac ürünlerinin üretimini başlattı.

1985 senesine gelindiğinde şirket içerisinde bazı anlaşmazlıklar çıkmaya başladı. Anlatılanlara göre Steve Jobs hırslı ve düzensiz bir yöneticiydi. Jobs kendi kurduğu şirketin yönetim kurulu tarafından işten atıldı.
Apple’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra NeXT Computer’ı kurdu. 1996 yılında Apple şirketi Jobs’u yeniden kazanmak için NeXT’e 429 milyon dolar ödeyerek satın aldı. Böylelikle Jobs, Apple’a dönüş yapmış oldu. 1997’de ise şirketin geçici CEO’luğu görevini üstlendi.

Daha sonra şirketin büyük kazanımlar yapmasını sağlayan iMac üretildi. Jobs’un Apple ailesine dönüşüyle birlikte şirketin başarı adımları hızla atılmaya başladı. Jobs yönetiminde iPod taşınabilir müzik çalarlar üretildi. iTunes dijital müzik yazılımı ile online müzik dükkanı açıldı ve online müzik piyasalarına girilmiş olundu.

Jobs hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan biri de geçici bir süreliğine de olsa aldığı maaşın miktarıdır. Apple’ın kazançları eksilerde olduğu zamanlarda, Jobs tam bir yıl boyunca, yılda 1 dolar karşılığında çalıştı. Aldığı bu maaş ile “En Düşük Maaşlı CEO” unvanı alıp Guinness Dünya Rekorları listesine girdi.

Jobs, Apple Lisa ile kaybettiği prestiji, iPod, iTunes, iPhone gibi projelerle yeniden kazandı. Şirketin kazançları düzelmeye başladığında ise geçici CEO’luk görevinden ayrılıp, kalıcı yönetim kurulu üyesi oldu. Başarıyla yürüttüğü Apple Computer’daki CEO’luk görevinden sağlık sorunları nedeniyle 25 Ağustos 2011 tarihinde istifa etmek zorunda kaldı. Yerine Tim Cook getirildi.

Özel hayatı ve ölümü

Steve Jobs 18 Mart 1991 günü Laurene Powell ile evlendi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu. Aynı zamanda 1978 yılında evlilik dışı doğmuş Lisa Jobs adında bir kızı vardır. Jobs vejetaryendi, ancak balık yerdi.

31 Temmuz 2004’te Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs’da bilimsel adı “Islet Hücresi Neurodocrine Tümöru” olan nadir bir pankreas kanserine rastlanmıştı. Jobs’da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Yokluğu sırasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple’ı yönetti.

Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı; 2009 yılında kendisine bir karaciğer nakli yapıldı. 2011 yılının Ocak ayında son yıllarda üçüncü kez sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izne ayrılan Jobs, 24 Ağustos 2011’de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook’a bıraktı. Ancak 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde öldü.” açıklaması yapıldı. Tim Cook haberi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. Cook, “Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti.” dedi.

Kardeşi Mona Simpson Steve Jobs’ın son sözlerinin “Oh wow. Oh wow. Oh wow” olduğunu söylemiştir.

Steve Jobs`un “Biyografi Kitabı” Burdan okuyabilirsiniz, Steve Jobs – Biyografi Kitabı

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!